CS GO Rate Ayarları Nasıl Yapılmalıdır?

0
153
cs go rate ayarları nasıl yapılmalıdır

CS: GO için önemli ve ince dokunuşlardan biri de tartışmasız rate ve cl_interp_ratio ayarları. Bu ayarların nasıl olması gerektiğini sizler için bir araya getirdik. CS GO Rate Ayarları yapmayı bu yazıyı okuduktan sonra en iyi şekilde öğrenmiş olacaksınız.

CS GO Rate Ayarları

Genel olarak çoğu profesyonel oyuncu rate ayarlarını sabit olarak ”786432” olarak kullanıyor. Bunun dışında ufak bir kesim ise 196608 olarak kullanıyor. Fakat bizim önerimiz kesinlikle ”786432” tarafında.

Rate Ayarı Nedir, Ne İşe Yarar?

RATE kelimesi “oran” anlamına gelir, miktar da diyebiliriz. Terim olarak herhangi olayın, belirli bir açıdan yenilenme, güncellenme vb etkilere kalma sıklığını ifade eder. CS GO’daki rate kavramı da bu anlamdadır. Siz oyun oynarken veyahut internet üzerinde herhangi bir yazılım kullanırken yapmış olduğunuz tüm I/O yani girdi ve çıktı hareketleri bir sunucuya gidip-gelme işlemi yapar. Bu şekilde client/server arasında iletişim sağlanır. Oyunda da oynadığınız sürece yukarıda bahsedildiği gibi sunucuya sürekli paket yollarsınız ve sunucuda yetişebildiği miktarda size dönüş sağlar.

cs go rate ayarları

Bu şekilde oyun da görüntü denkliği sağlanır. Örneğin sizin attığınız bir mermi, sunucuya byte cinsinden paketler halinde gider, sunucuda gelen verileri milisaniyeler içerisinde yorumlayarak cevaplar. Bu noktadan anlayabileceğimiz üzere hem oyuncunun hem de sunucunun RATE ayarları çok önemli. Bir sunucunun oyunculara ne sıklıkta cevap verebileceğini server rateleri ile, bir oyuncu da sunucuya ne sıklıkta paket yollayacağını kendi rateleri ile belirler/sınırlar.

CS GO cl_interp_ratio Ayarı

Bu kod oyundaki ping değerinize göre değişiklik gösterebilir. cl interp_ratio kodumuz sabit pinginiz 5 ile 20 arasındaysa 1 olmalı. Bu ayar aynı zamanda hitboxlara da etki etmekte. Eğer sabit pinginiz 5 ile 20’den fazla ise cl_interp_ratio kodunu 2 olarak sabitlemeniz gerekiyor.

  • ratio 1’de kendi internetinizden bağlanırsınız.
  • ratio 2’de Valve sunucularından bağlanırsınız.

Bu yazımızda sizin Rate ayarı nedir ne işe yarar ve bu ayarın en iyi yapılış şeklinden bahsettik. Umarız Bu bilgiler size yardımcı olur ve oyun zevkiniz daha üst seviyelere çıkar. Ve ayrıca oyun zevkiniz artıracak ve daha iyi oynamanızı sağlayacak CS GO Map Kodları adlı yazımızı da inceleyebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here