GG anlamı nedir? Nerede kullanılır?

0
168

GG anlamı nedir? Oyun dünyasının en eski kelimelerinden olan GG kelimesini anlattık. Şimdi GG’nin tarihini ve kelime anlamından bahsedeceğiz. GG ne demek kısaca açıklayalım.

GG anlamı nedir?

İlk olarak GG genelde oyuncular tarafından kullanılır. Fakat artık oyun dünyasının dışında da hayatın birçok yerinde kullanıldığı görmek mümkün. Birçok oyuncunun kullandığı GG’nin anlamı aslında tam olarak “iyi oyun” demektir. Bu kelimeyi birçok oyunda görebilirsiniz. Aslında ağız alışkanlığından dolayı artık oyun dünyası dışında sosyal hayatta da fazla kullanılmakta.

 

GG’nin Kelime Anlamı Tam Olarak Nedir ?

GG bir kısaltma olmakla beraber ve açıldığında da Good Game anlamına gelmektedir. Türkçe olarak karşılığına baktığımızda ise Güzel Oyun anlamına gelmektedir. Çoğu zaman zevk aldığımız, maçlarda, oyunlarda yensek de yenilsek de mutlu olduğumuz oyunların sonlarında takımımıza ve karşı takıma söyleriz. Tabi bu durumun böyle olmadığı zamanlar da var. Mesela karşı takımı sinirlendirmek içinde kullanılır. Biz bu kullanışı tavsiye etmiyoruz. Eğer size karşı kullanırlarsa çok önemsemeyin.

GG anlamı nedir? Nasıl kullanılır?
GG kelimesinin zıt anlamı BG’dir

Tabii bir de zıt anlamı mevcut. Zıt anlamı BG olarak kullanılmakta ve açıldığında da Bad Game anlamına gelmekte. Türkçe olarak karşılığına baktığımızda ise kötü Oyun anlamına gelmekte. Bunu da, yensek de yenilsek de zevk alamadığımız oyunların sonunda dile getiririz. Karşımızda hile kullanan bir oyuncu olduğu, karşı takımın sinirli insanlar olduğu oyunlarda ve ezici üstünlük sağladığımız durumlarda da kullanılabiliriz tabi ki.

GG’nin Oyun Tarihi

GG ne demek sorunun yanında tarihi de önemli olmakta. Tarihine bakmamız gerekmekte tabi, ilk olarak nereden çıktı, nasıl bu kadar yayıldı? Bu sorular önemli. Bu konu hakkında dünya da oyuncular tarafından birçok şey söylenmekte fakat Starcraft ile başladı ya da Age of Empires 2’den beri kullanılmakta.

Fakat ülkemizde durum daha basit. Ülkemize gelişi League of Legends oyununa dayanmakta. League of Legends oyununda yabancılar kullanıyordu. Türkiye Sunucusu açıldıktan sonra Türkiye’de de dillere pelesenk oldu ve oyunun bilinirliği ile dilimize de pelesenk oldu. Ardından Dota’da da çok kullanıldı. Günümüzde CS GO, PUBG, Fortnite gibi birçok popüler oyunda kullanılmakta. Nereden geldi kesin olarak bilinmese de artık bu kelime birçok oyuncunun en sevdiği kelimelerden biri oldu. Bizde bunu sizler paylaşmak istedik. Ayrıca yakın zamanda Valorant indiren oyuncuların aldığı bir hatanın çözümünü de sizler için paylaştık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here