GTA 5 FPS Gösterme İşlemi Nasıl Yapılır?

0
174
GTA 5 FPS gösterme

GTA 5 FPS gösterme hakkında gelen tüm sorulara cevap olması amacıyla bu yazımızda tüm detayları ele aldık. En önemli kısım olarak oyun içerisinde bu ayarlar var mı açıkladık. Daha sonra ise diğer uygulamalar üzerinden yapımı var mı bunları anlattık. Yapımını adım adım olacak şekilde derledik.

GTA 5 FPS Gösterme (Oyun İçerisinden)

Genel anlamda FPS dediğimiz şey oyun içerisinde olan anlık kare hızınız. Bu kare hız 30 olursa insan gözü ile aynı düzeyde görüntü seriliği elde etmiş olursunuz. Ancak bu değerin daha çok monitör yenileme hızı dediğimiz HZ ile uyumlu olması gerekiyor. Çoğunlukla klasik HZ değeri olarak 60 HZ olarak kullanılır yani 60 FPS diyebiliriz. Bu değerleri oyun içerisinde sürekli öğrenme olanağını oyun desteklemiyor. Yalnızca benchmark testi dediğimiz bilgisayarın FPS düzeyi hakkında bilgi veriyor. Ancak sürekli olarak göstermiyor ve bu nedenle farklı uygulamalar kullanılması gerekiyor.

GTA 5 FPS gösterme

Steam Üzerinden Gösterme

Steam üzerinden yaparken oyuna girmenize gerek olmadan ayarlar üzerinden açabiliyorsunuz. Bunun için ilk yapmanız gereken Steam üzerinden ayarlara girmeniz olacaktır. Sağ üst kısımda bulunan Steam yazısından ayarlara ulaşabilirsiniz. Bu ayarlar kısmından oyun içi bölümüne girmelisiniz. Bu ekranda karşınıza oyun içerisinde FPS sayacı ayarını göreceksiniz onu aktif edip konumunu belirledikten sonra isterseniz yüksek kontrastlı bir renk yapabilirsiniz. Artık oyuna girdiğiniz zaman Steam arayüzü aktif olduğu sürece FPS değerini görebileceksiniz.

Diğer Uygulamalar ile Yapım

Bu işlem için birkaç uygulama bulunuyor ama ben kendi kullandığım ve gayet başarılı olan MSI Afterburner programını anlatacağım. Bu arada merak edenler için bu uygulamayı kullanmak için illa MSI bir bilgisayara sahip olmak zorunda değilsiniz. İlk işlem olarak internetten girip aratıp kendi sitesinden indirmelisiniz. İndirdikten sonra bir eklenti daha indirecek. Bu eklenti Riva Tunes Statics Server olacaktır siz onay verip işlemleri tamamladıktan sonra Afterburner’ın ayarlarına girip görünmesini istediğiniz bilgileri seçiyorsunuz ve Riva ayarları kısmına girip görünüm biçimini ve çoğu uygulamada göstersin mi onları ayarlıyorsunuz. Daha sonra oyuna girdiğinizde seçtiğiniz istatistikleri rahat biçimde göreceksiniz. GTA 5 FPS gösterme yazımızın sonuna geldik. Ayrıca GTA 5 uçak kullanma hakkında olan yazımıza bakmayı unutmayın. Okuduğunuz için teşekkürler. Kalın sağlıcakla 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here