Legends of Runeterra (LoR) Hakkında Genel Bilgi

0
132
Legends of Runeterra (lor)

Hepinize tekrardan merhaba değerli oyunoxs okurları. Riot Games‘in geliştirdiği ve 24 Ocak’ta piyasaya sürülmüş olan bu çevrimiçi(online) kart oyununu tanıtmaya çalıştık. Hangi evrende geçtiğinden ve mekaniklerine yüzeysel olarak değindik. Legends of Runeterra (LoR) ile ilgili ilk içeriğimiz olacak. Bu içeriğin devamında bölgelere, destelere ve yama notlarına özel yazılarımız olacaktır. Hazırsanız Legends of Runeterra oyununu tanımaya geçelim.

Legends of Runeterra (LoR) Nedir? Nasıl oynarım?

Legends of Runeterra, LoL’ün evreninde geçen sıra tabanlı bir strateji kart oyunu diyebiliriz. Oyunda belli bölgelere ait birçok kart bulunmakla beraber, her yamada kartlara yenileri ekleniyor. Hatta direkt bölgeler geliyor(bilgewater gibi). Tabii diğer bölgelerde unutulmuyor. Şampiyon, takipçi ve büyü kartları ekleniyor. Bölgelerden biraz bahsedecek olursak:

  • Demacia
  • Noxus
  • Freljord
  • Ionia
  • Gölge Adalar
  • Piltover ve Zaun
  • Bilgewater

Şuan oyunda bulunan bölgelerdir. İlerleyen yama ve değişikliklerde diğer bölgelerin(shurima, targon, hiçlik gibi) eklenmesi bekleniyor. Her bölgenin kendine has bir oyun tarzı vardır. Mesela Noxus bölgesinin kartlarına baktığımızda saf gücü görürüz. Bu bölgedeki kartlar genellikle rakip Nexus’a güçlü saldırılar yapıp oyunu kapatmak üzere kuruludur. Burn Aggro destesi belki de bu bölgeyi özetleyen popüler bir destedir. Birazda Ionia bölgesinden bahsedelim. Bu bölgedeki kartlar genelde control deck(kontrol destesi) dediğimiz destelerde sıklıkla görünür. Çeşitli büyülerle stratejik hamleler yapıp, rakibinizin hamlesine bir karşı hamle geliştirebilirsiniz. Bizce bu bölgeyi özetleyen iki kart Karma ve Yadsıma’dır. Yadsıma(Deny)’nın önemini çok büyüktür. Büyüler hakkında detaylı bilgi verdiğimiz bir yazı yakında gelecek.

legends of runeterra
Deste kurucu

Şampiyonlar, Takipçiler ve Büyüler

LoR’da kartları ilk olarak Birimler ve Büyüler olarak 2 türe ayırabiliriz. Birimlerde Şampiyonlar ve takipçiler bulunur. Şampiyonları saymazsak oyundaki kartların yaygın, ender ve destansı olarak 3 nadirlik seviyesine ayrıldığını görürüz. Her kartı elinden oynamak için belirli bir mana bedeli vardır. Bu bedeli ödeyerek kartı elinizden oynayabilirsiniz. Tur sonu artan mananız için üzülmeyin. Bir sonraki tura en fazla 3 büyü manası olarak haznenizde kalacaktır. Yalnız bu mana sadece büyü kartlarını oynamanızda size yardımcı olacaktır.

legends of runeterra (lor)
Eğitim/Öğretici kısmı

Eğer Oyuna Yeni Başladıysan

Oyuna yeni başlayan kişilerin ve kart oyunlarına bu LoR ile giriş yapanlara öğretici kısımları oynamasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu öğreticilerde bütün kart mekanikleri gösterilirken, oyun bitince kazandığınız sandıklardan da sahip olmadığınız kartları toplamaya başlayın.

LoR hakkındaki ilk içeriğimiz bu şekildeydi. Bu güzel kart oyununu size elimizden geldiğince anlatmaya devam edeceğiz. Ayrıca Valorant Teslim Olma yazımıza bakmayı unutmayın. Kendinize iyi bakın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here