Lor Meta Desteleri Nelerdir? Ayrıntılı Anlatımıyla

0
161
lor meta desteleri

Targon Bölgesinin eklenmesiyle sıfırlanacak dereceli sezonlar için sayılı günler kalmışken sizler için derlediğimiz meta desteleriyle, liginizi yükseltip kapmak istediğiniz dereceli ödülleri elde edebilirsiniz. Bendeniz Zübeyr Kocaaslan, bugünkü yazımızda, Lor meta desteleri ile nasıl oyun kazanabileceğinizi ve oynayışınızı iyileştirebilecek birkaç püf noktasıyla siz naçizane okuyucularımıza sunuyor olacağım. Fakat ondan önce özellikle LOR’un büyüleyici dünyasına ve kart oyunlarının o kafa yorucu mekaniklerine kapılıp gitmek isteyenler için bir kaç bilinmesi gereken terimleri sırasıyla açıklamış olacağız.

Aggro, Mid Range, Control ve Combo Destesi Ne Demektir?

Lor meta desteleri
Agresifliğin ve sabrın bunca güzel şekilde harmanlanarak ortaya çıkan deste türlerinden hangi tarafı seçeceğiniz tamamen sizlere kalmış.

Yukarıda ele aldığımız terimlerin hepsi aslında oyun stilinizi ve destenin türünü belli eden terimlerdir. Açıklamalarımızı dikkate alarak seçeceğiniz lor meta desteleri ile kendinize özgü bir oynanış tarzı benimseyebilir ve yahut farklı farklı tatlardaki destelere göz atarak esnek bir oynanış tarzı oluşturabilirsiniz.

Aggrolar çoğunlukla erken oyunu bitirmeye çalışan ve ilk turlarda gerek birim olarak gerekse direk Nexus’a vuran büyülerle oyun kazandıran desteler iken,

Midrange desteleri orta oyunda yere koydukları güçlü ve dayanıklı birimlerle oyunu işgal etmeye çalışan desteler iken,

Control desteleri, geç oyunda yere koydukları yüksek manalı birimlerle oyunu bitirmeye gayret eden ancak o zamana kadar hayatta kalmaya odaklanan deste türü iken,

Combo desteleri ise gene geç oyuna odaklanan ancak desteden desteye değişen esnek oynanışlarıyla çeşitli kazanma koşullarını hazırlayan destelerdir. Ancak kombolarını yani kazanma koşullarını yerine getirene kadar hayatta kalmaları lazımdır ve hayatta kalma mekanikleri control kadar başarılı değildir.

Destelerdeki “Tier” Mantığı Nedir?

Az sonra size sunacağımız lor meta destelerinde gözünüze çarpabilecek diğer ayrıntı “S-A-B” diye sıralanan tier değerleri olacaktır. Bunlar “Master” ligindeki kazanma yüzdelerine göre verilen tier değerleridir.

S Tier direk metanın ta kendisi olmakla beraber yüzde 58’in üstünde kazanma oranına sahipken,

A Tier desteleri çoğunlukla anti meta olarak değerlendirilen ve güçlü opsiyonlar sunan ve yüzde 54’ün üzerinde kazanma yüzdesine sahipken,

B tier desteleri ise direk meta dışı olan fakat gerektiğinde gayet de yüzde 50 gibi kazanma oranıyla güçlü olan destelerdir.

Ayrıca unutmayın ki B tier bir deste, S tier desteyi yenebildiği gibi bunun tam tersi de gerçekleşmektedir. Tierler çoğunlukla oynanış tarzınızla bağdaşan değerlerdir. Uzun lafın kısası B tier desteyle de gayet üst liglere tırmanmanız gayet mümkündür.

LOR’un Kazandıran Meta Desteleri

Yasuo-Swain Destesi

Türü: Control

Tier Değeri: B

Oynama Zorluğu: Orta

 Deste Kodu: CECAEAQDA4EQGAICBAHS4AYBAMSC4NYBAIBAKAYCAEBQINQCAEBAEJIBAIBQCAQBAIBQGAQBAIYTQ

Yasuo’un hayatta kalmasını dikkat ederek, çeşitli sersemletme büyüleriyle, sersemlemiş birimlere vurmasını sağlayarak oyundaki birim üstünlüğünü elde eden destedir. Çoğunlukla Mid Range destelerini yenebilen Yasuo-Swain destesi maalesef Yasuo çekemediği veya öldüğü durumlarda zor anlara düşebilmektedir. Yasuo çekene dek elindeki büyülerle ve birimlerle hayatta kalmaya çalışırken, Yasuo çekmesiyle beraber Swain’i de yanına alarak oyunu birim üstünlüğü ile kazanmaktadırlar.

Lor meta desteleri
Noxus, Ionia’nın silahlarını onlara karşı kullanmaya başladığında şaşkınlıktan sersemlemiş düşmanlarını, hızla yutmaya devam etmişlerdi.

Ledros-Corina Destesi

Türü: Control

Tier Değeri: B

Oynama Zorluğu: Kolay

Deste Kodu: CEBQCAQEBAAQCBBUAUAQKHJBFAZDKAYBAICAMAYBAQNR6MAFAECQCDZRGY4ACAIBAUMQ

Oyunun 9. turuna kadar hayatta kalmayı odaklanan Corina destesi, 9. turda inilen Ledros kartıyla Nexus’u biçerken kalan son canlarını ise Corina kartının büyüsüyle tüketmektedir. Destede yer alan çeşitli büyülerle ve örümceklerle hayatta kalmaya çalışırken aggro desteleri paramparça etmekteyken, afet büyüsüyle de mid range destelerinin canına okuyabilmektedir. Control destelerine alışmak için ideal meta destesidir. Ancak doğru kartların gelmediği senaryolarda oldukça zararlı çıkabilmektedir.

Lor meta desteleri
Nexus’u ikiye biçen kılıcın kabusu üzerinize çöktüğünde sığınacağınız tek şey Yadsımalı eller olmalıdır.

Scout Aggro Destesi

Türü: Aggro

Tier Değeri: A

Oynama Zorluğu: Kolay

Deste Kodu: CEBQKAIAAEER2JZLAIBAMFR2AMBAABQJBIBQCAQAA4BQCAAVDIZQCAQGBAAA

Yere sürekli birim inerek tahta üstünlüğünü ele geçirerek, büyülerle olmasa da direk birimlerle ve öncü etkisiyle ardı ardına saldırarak oyunun hakimiyetini ele geçiren destedir.  Amacı, çoğunlukla Miss Fortune ve Quinn şampiyonlarını seviye atlatarak bitirici hamleyi gözlemektir. Böylelikle kendisine karşı cevap üretemeyen rakiplerini en kısa zamanda yok ederek hızlı bir oyun sunacaktır sizlere. Ancak birimlerinizi kesebilecek Control destelerine karşı dikkatli olmanız gereklidir. Aggroya alışmak için ideal bir meta destesidir.

Lor meta desteleri
Saldır ve tekrar saldır son olarak da bir daha saldır.

Pirate Aggro Destesi

Türü: Aggro

Tier Değeri: A

Oynama Zorluğu: Kolay

Deste Kodu: CEBQKAQGBALCMLJ2AUAQGAQPDYSSQAQCAMBQIAQBAEBS6AICAYQAA

Diğer tanıttığımız aggro desteye kıyasla gene birimlerine güvenen fakat ardı ardına saldırılardan ziyade birimlerinin özelliklerinden ve Nexus’a vuran büyülerle işi erkenden bitirmeye çalışan anti meta destesidir. Gankplank daha çok iş bitirici olarak kullanılırken Miss Fortune yancı olarak konulmaktadır. Ancak her aggro destesinin kaderi olarak Control destelerine karşı zayıflardır.

Yağmala, kır, dök, parçala. Üstüne barut kokusu sinen korsanlarınla rakibe korku saç.

Sejuani-Ashe Destesi

Türü: Midrange

Tier Değeri: S

Oynama Zorluğu: Kolay

Deste Kodu: CEBAMAIBBMLB4JRJGACACAYED4QS4AQCAEAQOKQCAIAQEBYCAEAQCBABAEBTK

Derin destesine nazaran daha az riskli ve daha az ödüllü olan Sejuani-Ashe destesi, tüm midrange desteleri gibi birim üstünlüğüyle oyunun hakimiyetini ele geçirmeye çalışmaktadırlar. Büyüleriyle kendi birimlerini öldürücü darbelerden korumaya çalışırken diğer yandan atılan dondurmalarla başarılı takaslar yapmayı amaçlamaktadır. Ashe’in seviye atlamasıyla, buzlanan  rakiplerin blok yapamamasından dolayı açılan boşluktan faydalanan birimler, Nexus’u tek hamleyle biçebilmektedir. Ancak tıpkı bir çok Midrange destesi gibi büyülere ve direk Nexus’a vuran birimlere karşı cevabı oldukça azdır, zayıftır.

Dayanıklı kal, güçlü ol ve düşman çaresiz kaldığında ez geç. Güçsüzü ezen büyülerinle, donmuş rakiplerini ezeli birimlerinle yok et.

Karma Ezreal Destesi

Türü: Combo

Tier Değeri: A

Oynama Zorluğu: Zor

Deste Kodu: CEBQMAIEDMOB6JBNGQBAEAQFBEAQEBAGAMBACBABHIAQEAQDAMAQEARJFYAQCAICHA

Karma ve Ezreal’ın seviye atlamasıyla beraber ardı ardına yolladıkları anlık büyülerle Nexus’a tek atan destemiz, özellikle 10. tura kadar hayatta kalmaya çalışmaktadır. 10 tura kadar birimleri gerek sersemleterek, gerekse keserek Ezreal’ın da seviye atlanmasıyla sağlanmaktadır. Ardından oyunun geç aşamasıyla gerçekleştirilen Karma- Ezreal büyü kombolarıyla Nexus’u tek turda biçebilmektedir. Fakat Midrange destelerinin güçlü ve tehditkar tahta düzenlerini bozacak kadar güçlü büyülere sahip olmadıklarından dolayı 10.tur kombolarını gerçekleştirene kadar hayatta kalamayacaklardır.

Sabrın sonu selamettir, bekle ve dayan. Zafer, çiçeklerle süslenmiş köprüden ibaret olacak. Sadece doğru zamana dek köprünün bitmesini bekle.

Twisted Fate- Ezreal Destesi

Türü: Combo

Tier Değeri: S

Oynama zorluğu: Zor

Deste Kodu: CEBAGAIEDMSDIBYCAYEAWGQ4EEWTUAQEAIDASFA5GEAQCBBNAA

Karma Ezreal’a nazaran erken oyunu daha güçlü olan bu destemiz, her ne kadar geç oyunda Karma-Ezreal kadar kesin bir zaferle çıkamasa da kombolarına giden yolda karşılarına çıkan dikenli taşları temizleme konusunda çok daha başarılıdır. Asıl amacı, 8. turda atılan Rex kartıyla rakibin, birimlerle dolu tahtasını darmaduman ederek  Ezreal’ı tek turda level atlatmak, akabinde seviye atlayan Ezreal ile çeşitli büyülerin yardımı ile Nexus’u kesmesini sağlamaktır. Bununla beraber lor meta desteleri sonlanmış oluyor.

Düzenbaz korsanların delip deşen kurşunlarına maruz kalanlarının sonu, ardı ardına yollanan büyülü ok atışlarıyla belirlenecektir.

 

İyi Bir Deste Kullanmak Tek Başına Yeterli Mi?

Elbette değil, oyunun kartlarına hakim olmak ve karşıdaki rakibin olası cevaplarını hesaplamak ve oyunun temel mekaniklerini kavramak oldukça önemlidir. Eğer, Lor meta desteleri hakkında yazdığımız yazıyı beğendiyseniz ayrıca temel konular hakkında kafanızda oluşan soru işaretleriniz varsa bir önceki yazımız olan Legends of Runeterra (LoR) Hakkında Genel Bilgi’lere göz atabilirsiniz. Sonraki yazılarda görüşmek üzere…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here