Minecraft 1.16.1 Sürümünde Neler Var? – Yeni Blok ve Eşyalar

0
173

Bu yazımızda Minecraft 1.16.1 sürümü hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Yeni sürüm ile birçok yenilikler de beraberinde geldi. 24 Haziran da yayımlanan bu sürüme TLauncher ve Team Extreme gibi launcherlardan erişebilirsiniz. Ayrıca 1.16.2 sürümünden de bazı bilgiler olsa da yayın tarihi henüz belli değildir. Güncel gelişmeler için takipte kalmayı unutmayın. Hadi vakit kaybetmeden yeni sürümünün detaylarına geçelim.

Minecraft 1.16.1 Yenilikleri

2011 yılında Mojang tarafından yayınlanan ve 2014 yılında Microsoft tarafından satıl alınan bu popüler sandbox oyunu günümüzde hala aktif olarak oynanmaktadır. Oyuncular tarafından sevilen bu oyuna hala yeni güncellemeler gelmekte. Güncellemelerle oyuna gelen yenilikler ve iyileştirmeler sayesinde Minecraft, günümüzde hala adından söz ettiriyor. Oyunun bir diğer önemli özelliği de tartışmasız haritasıdır. 3.600.000.000 km2 yüz ölçümü ile oyun tarihinin en geniş haritasına sahiptir. Büyüklüğü ile Dünyadan büyük gezegenler ile yarışan Minecraft’ta bir de Nether dünyası bulunur. Obsidyen blokları ve çakmak yardımıyla girdiğimiz Nether’a 1.16 yamasıyla büyük yenilikler gelmiştir. Yeni eklenen biyomlar, moblar ve eşyaları gelin beraber inceleyelim.

Nether Güncellemesi

Minecraft çıktığından beri birçok değişiklik ve yenilik olmuş ama bunlar genel olarak normal dünya ile ilgili olmuştur. 1.15 yeniliklerinin ardından gözünü eski ve bakıma ihtiyacı Nether’a çeviren Mojang, yeni güncellemede bu haritaya yoğunlaşmıştır. Nether baştan yaratılmış ve yeni yaratıklar eklenmiştir. Hoglin ve Piglin gibi yeni moblar gelmiştir. Yeni Hoglin canavarı gördüğü herkese saldırır ve öldüğünde zombi gibi çürük et düşürür. Genelde Crimson Forest biyomunda bulunan bu yaratıklar 4 kişilik grup olarak doğarlar. Yani bir Hoglin gördüğünüzde dikkat edin, etrafta başka Hoglinler de vardır.

Yeni Biyomlar ve Netherite!

Nether’in tek düze olmasından sıkılan oyuncular için 3 farklı biyom geldi. Her birinin birbirinden farklı görünüşü ve özellikleri olan biyomlar bu şekildedir;

minecraft 1.16.1

  • Soul Sand Valley (Ruh Kumu Vadisi)

İskelet, Ghost ve Endermanların bulunduğu bu biyomun etrafı mavi bir sis ile kaplıdır. Burada bolca ruh kumu, fosiller, bazaltlar ve mavi ateşe rastlayabilirsiniz.

minecraft 1.16.1

  • Crimson Forest (Kızıl Orman)

Hoglins ve Zombi pigmenlerin yaşadığı bu biyomda Shroomlight gibi bloklar mevcut. Aynı zamanda sarmaşık ve kökler gibi bitkiler de burada oluşabilir. Büyük kırmızı mantarları ile dikkat çeker.

minecraft 1.16.1

  • Warped Forest

Kısaca Kızıl ormanın mavi versiyonu olan bu biyomda sadece endermanlar yaşayabilir.

Gelelim uzun zamandır hayali kurulan yeni madene, ” Netherite ”. Bu maden sayesinde elmas ve demir gibi onun özelliğini barındıran eşyalar yapabilirsiniz. Netherite üretmek biraz zahmetli gözükse de malzemelerin hakkını veren bir madendir. Yapılışına gelecek olursak öncelikle Ancient Debris’i fırında pişiriyoruz. Oluşan Netherite Scarp adlı ürünü altın külçeleri ile beraber kullanarak Netherite oluşturabiliriz.

Umarım yararlı olmuştur. Ayrıca Valorant yeni karakteri görmediyseniz o yazımıza da bakmanızı öneririm. Kendinize iyi bakın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here