Minecraft Server Kurmak? Server Kurmanın En Kolay Yöntemi!

0
153

Minecraft server nasıl kurulur? Sunucuma arkadaşlarım nasıl katılabilir? gibi soruların artık çok basit cevapları var fazla vakit kaybetmeden hemen yazımıza geçelim.

Minecraft Nedir ?

Minecraft adlı oyunun ilk sürümü 2009 yılında Mojang Şirketi tarafından piyasaya sürüldü. Küplerden oluşan bu oyunda hayal gücünüzü kullanarak yapabileceğiniz birçok olanak mevcut. Oyuncuların bunu tek başıma değil de arkadaşlarımla beraber yapsam ne güzel olur düşüncesi ile birlikte çok oyunculu (Online) modu beraberinde gelmiştir. Minecraft’da eski yıllarda birçok oyuncu, arkadaşlarıyla beraber oynayabilmek için çok fazla çaba sarf ediyordu. Hatta bunu başaramayanlar bile olmuştur kesinlikle. Bugün sizlere göstereceğim yöntem ile artık Minecraft server kurmak çok basit. İster MCPE (Minecraft Pocket Edition) isterseniz de bilgisayar sürümünde server açabileceksiniz.

Minecraft Server Kurmak

İlk olarak browser arama kısmına aternos yazıp ilk çıkan siteye giriyoruz. Çıkan ekranda sağ alt kısımdaki oyna butonuna basıyoruz. Açılan bölümde + Sunucunu oluştur butonuna tıklayıp Server ismini aynı zamanda sunucuya girerken kullanacağınız Server Adresinizi belirlemiş oluyorsunuz. Server adresinizin hemen altında Java Sürümü yada Bedrock Sürümü yazmakta Java sürümünü bilgisayardan oynayanlar seçmelidir. Bedrock Sürümünü ise mobil (MCPE) oyuncuları seçmelidir. Seçtikten sonra bir alt kısmında kabul etmeniz gereken kişisel gizlilik politikasını kabul etmelisiniz. Devamında Sonraki butonuna basın. Bu bölümleri geçtikten sonra Hesap Oluştur kısmında şifrenizi ve e-posta’nızı yazın ve serveriniz hazır. Serverini başlat tuşuna tıklayarak sunucunuzu çalıştırabilirsin.

minecraft server kurma

Serverime Arkadaşlarım Nasıl Katılabilir?

Yukarıdaki işlemleri tamamladıysanız arkadaşlarınız çok basit bir şekilde serverinize katılabilir. Öncelikle açtığın serverin sürümünü kontrol etmelisin sen ve arkadaşların hangi sürümde oynuyor veya oynamak istiyor ise o sürümü serverinde seçmelisin. Bunu sunucuyu açtıktan sonra alt kısımda bulunan Sürüm kısmından düzenleyebilirsin. Oradaki sürümü ne seçtiyseniz giriş yaptığınız Minecraft sürümünüzde o olmalıdır. Daha sonra arkadaşlarına kurduğun sunucunun alan adını vermelisin. Alan adın ilk başta sunucuyu açarken seçtiğin isim ve devamındaki ektir. Örneğin; oyunoxs.aternos.me şeklinde yazar. Server adresini verdikten sonra arkadaşların Minecraft içerisinden Çok Oyunculu seçeneğine girip sunucu ekle kısmına yazıp tamam butonuna bastıktan sonra servere giriş yapabilirler. Arkadaşlarınla sana iyi oyunlar ve iyi eğlenceler. 🙂 Aynı zamanda Minecraft Köy Modu hakkındaki yazımıza da göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here