Mount & Blade 2: Bannerlord Çıktı!

1
122

Büyük bekleyişin ardından Mount & Blade 2: Bannerlord 30 Mart 2020’de çıktı. Oyun ilk olarak 27 Eylül 2012 yılında TaleWorlds tarafından duyuruldu. 21 Kasım 2013 tarihinde de geliştirici günlükleri yayınlanmaya başladı. Uzun ara sonrası 5 Ağustos 2015’te Gamescom‘da oyunun ilk oynanış videosu yayınlandı ve bazı yeni özellikler anlatıldı.

Mount & Blade 2: Bannerlord Çıktı!

Oyunun grafikleri daha iyi gölgeleme ile önceki oyun olan Mount & Blade: Warband’a göre gözle görülür düzeyde daha iyi hale getirildi. Karakter animasyonları motion capture kullanılarak oluşturuldu. Oyun içi ile ilgili özelliklerde yepyeni envanter arayüzü getirilmiş ve daha iyi yapay zeka ile desteklenmiştir. Kuşatma sistemi oyuncuların geri dönütleri sayesinde, kuşatma sırasında kullanılabilir ek taktikler ile geliştirilmiştir.

Oynanış

Oyunun, ilk Mount & Blade‘den beri kullanılan ve birçok oyuna ilham kaynağı olmuş dövüş sisteminde yukarı, sağ, sol ve aşağı/orta olmak üzere 4 farklı saldırı ve savunma yönü vardır. Bir silah darbesinin üç farklı hasar çeşidi vardır. Bunlar kesme, delip geçme veya bayıltma.

Mount & Blade 2: Bannerlord Çıktı

Bu üç hasar tipinin de farklı dengelemeleri vardır. Saldırıya karşı saldırı, tekme gibi yan elementler de oyunda hala bulunmaktadır. Diğer Mount & Blade oyunlarından farklı olarak Bannerlord‘da hasar miktarındaki rastgelelik en aza indirilmiş ve daha çok fizik kurallarına dayalı bir sistem ortaya çıkarılmıştır. Yapılan vuruşun hasarını hasar tipi, hız bonusu, vuruş noktası ve silah dengesi gibi özellikler belirler.

Açık Dünya

Oyunun açık dünyası yerleşim yerleri, bölgeler(kaleler, şehirler, köyler) ve savaşlar haricinde tamamen harita üzerinde gerçekleşmektedir. Warband haritasının yaklaşık 4 katı büyüklüğünde olan yeni haritada meydanlarda dolaşmak yerine direkt olarak menüden bölgenin ileri gelenleri ile konuşma, yerleşim yerlerini harita üzerinde yorumlayabilme gibi yeni özellikler mevcut. Kalradya haritası güneye ve doğuya doğru genişletildi. Warband‘daki birçok kasaba ve köy Bannerlord‘da da bulunmaya devam ediyor, genel olarak yer adlarının ve dilin zaman içinde nasıl değiştiğini göstermek için bazı bölgeler farklı isimlere sahip. Bu haritada bir haydut, bir lord, bir tüccar, bir gezgin veya Kalradya’nın hakimi olmak isteyen bir kral olunabilmektedir. Toplamda 119 bölge, 53 şehir, 67 kale ve 269 köyden oluşmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here