p2w Nedir? P2W Oyunlar Nelerdir?

1
154
Pay to Win Nedir Ne Değildir?

P2W Nedir? Pay to Win sistemiyle alakalı genel sorular olan “Pay to Win nedir? Peki bu oyunlarda neden Pay to Win sistemi kullanılıyor? Hangi tarz oyunlarda daha çok kullanılıyor?” sizler için araştırdık ve yazdık. Herkese keyifli okumalar.

P2W Nedir?

Türkçeye “Kazanmak için para öde” olarak çevirebileceğimiz Pay to Win kavramı bilgisayar oyunlarını alırken değil, oyun oynandığı sırada bir ücret ödeyerek oyun içindeki bazı özel eşyaları ya da yetenekleri satın aldığınız ve sizi diğer oyuncuların önüne geçiren sistemdir. Bu oyunlarda genellikle karşılaştığınız şey şudur; sizin oyunu saatlerce ya da günlerce oynayıp, emek harcayarak elde ettiğiniz bir eşyayı veya yeteneği, bir başka oyuncunun hiçbir emek veya zaman harcamadan para vererek aldığını görürsünüz. Bu olayın da oyuncular  için pek hoş olmadığı aşikar.

Pay to Win Sistemini Kullanan Oyunlar Neden Var?

Pay to Win oyunlar genelde oynaması ücretsiz oyunlardır (Hatırlatmakta fayda var, her ücretsiz oyun Pay to Win değildir). Oyunların sunucu bakımları, çalışan ücretleri gibi harcamaları olduğundan dolayı oyunlarını Pay to Win yapıyorlar. Ancak bu oyuncunun oyun oynama isteğini oldukça körelten bir sistemdir. Bunun yerine oyun içi kozmetik satışı yapılıp bu kozmetiklerin oynayış olarak bir artı kazandırmaması sadece görünüşe etki etmesi daha kullanışlı bir sistemdir. Örneğin League of Legends veya Counter Strike; Global Offensive gibi oyunlarda kozmetik satışı yapılır ancak bu kozmetikler oyun içi oynanış olarak oyunu etkilemediği için bu tarz oyunlar Pay to Win değillerdir.

p2w Nedir?

Pay to Win Oyunların Türleri Hangileridir?

Pay to Win oyunlar genellikle MMORPG türünde oyunlar olmaktadır. Bu MMORPG türü oyunlarda yetenekler ve eşyaları parayla satın alabiliyorsunuz, eksik malzemelerinizi oyuna para yatırarak alabilir ya da belli bir süre bekledikten sonra gerçekleşecek ise bu zamanı hızlandırabiliyorsunuz. Bu şekilde diğer oyuncuların önüne geçmiş oluyorsunuz. Son zamanlarda adını çokça duyurmuş olan Sabotaj ücretsiz olmasına rağmen bu Pay to Win sistemine karşı durmuş ve Sabotaj oyunun yapımcısı olan HES Games oyunlarını Pay to Win sisteminden uzak tutmuşlardır. Bu sebeple ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz Sabotaj‘ın resmi sitesine gidip oyunu inceleyebilirsiniz.

Peki Pay to Win Sistemini Kullanmayan Oyunlar Hangileridir?

İlk alımında para verdiğimiz oyunlar genellikle Pay to Win sistemini kullanmaz. Oyun içi satın alımlarından sadece kozmetikler ve yeni görünümler satın alınabilir. Pay to Win sistemini ücretsiz oyunlar ve mobil oyunlar daha çok kullanmaktadır ama bu sistemi kullanmayan ücretsiz oyunlarda bulunmaktadır. Pay to Win sistemini kullanmayan oyunlara örnek verecek olursak ise;

  • League of Legends,
  • Counter Strike; Global Offensive,
  • Call of Duty Warzone ve
  • Sabotaj gibi oyunlardan bahsedebiliriz.

Sabotaj oyunu hakkında kısa bir bilgi verecek olursak; Yakın zamanda çıkmış olan Türkiye’nin yeni, ücretsiz, Pay to Win olmayan, oyun içi satın alımlarında sadece kozmetik ya da görünüm alabildiğiniz ve MMOFPS türünde olan Sabotaj oyunu şu an açık betada ve tüm herkes için oynanabilir durumda. Siz de Sabotaj’ı hemen indirerek deneyebilirsiniz. Aşağıdaki resme tıklayarak Sabotaj’ı kolayca indirebilirsiniz.

Sabotaj Oyunu
Sabotaj İndirmek İçin Tıklayabilirsiniz.

Evet pek sevgili Oyunoxs okuyucuları, umarım bu yazımız sizlere yardımcı olmuş ve Pay to Win sisteminin ne olduğunu anlatabilmişizdir. Türkiye’nin p2w olmayan ilk ve tek yerli FPS oyunu olan Sabotaj oyunu hakkındaki detaylı incelememize göz atabilir ve Sabotaj oyunu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek kendinize çok iyi bakın, hoşça kalın.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here