Uruz Return of the Er Kishi Yeni Çıkan Türk Oyunu!

0
130
URUZ Return of the Er Kishi Türk Oyunu

Yeni Çıkan Türk Oyunu Uruz Return of the Er Kishi! Geçtiğimiz günlerde Steam’de çıkış yapan Uruz Return of the Er Kishi oyununu kim çıkarttı? Oyunun puanları belli mi? Sizler için araştırdık ve yazdık. Herkese keyifli okumalar.

Yeni Çıkan Türk Oyunu Uruz Return of the Er Kishi!

Berzah Games tarafından geliştirilen ve yayımlanan URUZ oyunu 2 Ekim 2020 tarihinde çıkış yaptı. Şu anda sadece PC için çıkış yapan URUZ oyununu Steam üzerinden 40,00 TL karşılığında satın alabilirsiniz. Oyunun Steam puanı %80 olumlu, Metacritic puanı ise 9.8 olarak karşımıza çıkıyor. URUZ’un Steam açıklaması şu şekilde;

Uruz, Orta Asya’nın mistik dünyasında yol alan bir figürün başından geçen maceraları deneyimlediğimiz pixel platform tarzında bir oyundur. “Uruz: Er Kişi’nin Dönüşü”; Oğuz Türklerinin bilinen en eski epik yazılı destanlarından birisi olan ve göçebe Türk halklarının sosyal yaşam tarzı ve inançlarından ipuçlarını keşfedebileceğimiz “Dede Korkut Hikayeleri”‘nden esinlenerek yapılmıştır. Kitaptaki “Kazan Bey’in oğlu Uruz’un tutsak ediliş hikayesi” destanı oyunun temel çıkış noktasıdır.

URUZ Return of the Er Kishi Oyunu

Uruz, Orta Asya’nın mistik dünyasında yol alan bir figürün başından geçen maceraları deneyimlediğimiz pixel platform tarzında bir oyun. “Uruz: Er Kişi’nin Dönüşü”; Oğuz Türklerinin bilinen en eski epik yazılı destanlarından birisi olan ve göçebe Türk halklarının sosyal yaşam tarzı ve inançlarından ipuçlarını keşfedebileceğimiz “Dede Korkut Hikayeleri”‘nden esinlenerek yapılmıştır.

Kitaptaki “Kazan Bey’in oğlu Uruz’un tutsak ediliş hikayesi” destanı oyunun temel çıkış noktasıdır. Bu hikayede Salur Kazan’ın oğlu Uruz’un esaret altında kalana kadar hiç savaş görmediğini (bu yüzden babasına ava gitmek için baskı yapmasını), av sırasında Kazan Bey ve Uruz’un haydutlar tarafından nasıl saldırıya uğradığını, Uruz’un savaşa nasıl girdiğini ve esir alındığını, Burla Hatun’un oğlunun tehlikede olduğunu öğrendiğinde nasıl tepki verdiğini, Kazan Bey’in haydutları nasıl takip ettiğini ve Uruz’un kaçması için ona nasıl yalvardığını, Burla Hatun’un ve Kazan Bey’in adamlarının Uruz’u kurtarması için Kazan Bey’e nasıl yardım ettikleri anlatılmaktadır.
Oyunumuz bu destanın bittiği yerden başlar. Bu olaylar sonrasında kutlama hazırlıkları yapılırken karanlığın güçleri ansızın yeryüzüne çıkar ve obaya saldırırlar. Tüm sevdiklerini kaybetme tehlikesiyle yüz yüze kalan Uruz’u büyük bir macera beklemektedir. Bu macerada kamlar, canavarlar, mitolojik yaratıklar ve tanrılarla karşılaşacaktır.

URUZ Return of the Er Kishi

Evet pek sevgili Oyunoxs okuyucuları, URUZ oyununu sizler için araştırdık ve yazdık. Eğer mobil platformda popülerleşmeye başlayan Scary Teacher oyunu hakkında yazdığımız yazımıza buradan bir göz atabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek kendinize çok iyi bakın, hoşça kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here