Valorant Çöktü – Nasıl Düzeltebilirim?

0
139
valorant çöktü kapak

Valorant Riot Games tarafından yayınlanan, oynaması ücretsiz bir taktiksel nişancı oyunudur. Riot Games sürekli olarak yeni operatörler ve güncellemeler getirerek oyunculara keyifli oyunlar sağlıyor. Oyuna gelen yeniliklerde en üst düzey teknolojilerin kullanılmasından dolayı da bazı oyuncularının sürücüleri veya donanımları bu yenilikler karşısında yetersiz kalıyor ve oyunları çökebiliyor. Bizde bugün sizlere Valorant çöktü hatasından ve nasıl düzeltebileceğinizden bahsettik. Keyifli okumalar.

Valorant Neden Çöker?

Valorant oyunu kullandığı grafik motorlarıyla oyun dinamikleri ile epeyce ileri teknolojileri kullanmakta. Eğer bilgisayarınızın ekran kartı sürücüleri yada DirectX sürümü güncel olmadığında Valorant oyununu desteklemeyebilir. Peki Valorant’ın çöktüğünü nasıl anlarım? Oyununuzun çökme belirtileri genellikle tüm bilgisayarlarda aynıdır. Bu belirtiler arasında en çok görülenler ise;

  • Oyunun açılırken siyah ekran vererek donması
  • Oyun açılır açılmaz kapanması
  • Oyunun crash (çökme) vermesi
  • Bilgisayarın yüksek ısıda çalışmasıvalorant çöktü yazı içi görsel

Valorant Çöktü, Nasıl Düzeltilir?

Valorant bilgisayarınızda sürekli olarak çöküyorsa ilk yapmanız gereken ekran kartının sürücü güncellemesini kontrol etmelisiniz. Kullandığınız ekran kartının adını ve modelini görmek için (Windows tuşu) + R ‘ ye basarak çıkan çalıştır paneline ”dxdiag” yazıp Enter’e basarak öğrenebilirsiniz. Daha sonrasında ise kullandığınız modele uygun olan güncellemeyi ekran kartını üreten firmanın kendi sitesinden indirerek güncelleyebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise DirectX güncellemesidir. Aynı şekilde DirectX’i  güncelleyerek çökme sorununu çözebilirsiniz.

Sistem Gereksinimleriniz Yetersiz mi Kalıyor?

Tabii ekran kartı sürücüleriniz ne kadar güncel olursa olsun her ekran kartının bir kapasitesi vardır. Eğer ekran kartınız Valorant’ı çalıştırabilmek için yetersiz ise tek tavsiyemiz ekran kartınızı yükseltmeniz olacaktır. Riot Games’in yayınladığı önerilen sistem gereksinimleri ise şu şekilde;

  • Windows 7, 8, 10 64 bit
  • Bellek: 4 GB Ram
  • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1050 ti (daha düşük seviye ekran kartları ile de akıcı bir şekilde oynayabilirsiniz bunlar önerilen gereksinimler)
  • DirectX Sürümü: DirectX 11

Bugünkü yazımızda ise Valorant çöktü hatasından, neden çökebileceğinden ve nasıl düzeltebileceğinizden bahsettik. Hala okumadıysanız Valorant Vanguard Nasıl Kaldırılır? adlı yazımıza bağlantıdan göz atabilirsiniz. Ayrıca yeni yazılardan haberdar olmak için Oyunoxs Instagram sayfamızdan bizi takip edebilirsiniz. Bir sonraki yazımıza kadar görüşmek üzere Oyunoxs okurları.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here