Valorant Çözünürlük Ayarları Nasıl Yapılır?

0
163
Valorant Çözünürlük

Valorant geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkışı ile oyuncuların dikkatini çekmişti. Yoğun ilgi ve oyuncu sayısına ulaşınca herkesin oyun hakkında belli soruları ve cevapları oluştu. Bu konulardan biri olan Valorant çözünürlük konusunu detaylı olarak anlatacağız. Ayarlama işlemi için yapılması gerekenleri ve en iyi ayarı sizler için derledik.

Valorant Hakkında Genel Bilgi

2020 yılında oldukça ilgi görmüş olan bu oyun çıkış senesinde gayet iyi bir ivme yakaladı. Riot Games tarafından yapılan bu oyun firmanın yaptığı ilk FPS oyunu olarak nitelendirilebiliyor. Türkiye’de bilgisayar fiyatlarının artması ile bu tarz düşük sistem isteyen oyunlar da daha çok ilgi toplamaya başladı. Ayrıca oyunu oynamak için bir ücret vermemeniz yani ücretsiz olarak oynayabilmenizi daha çok tercih ediyorlar. Ancak oyun içinde bulunan mikro ödemeler diğer adı ile gerçek para ile oyun parası alma işlemleri bulunuyor. Sadece kozmetik olarak alışveriş yapma imkanı sunduğunu unutmayalım tabii ki. Bu arada Valorant 1.07 güncellemesi hakkında olan yazımızı buraya bırakıyorum bakmayı unutmayın.

Valorant Çözünürlük Ayarları

Ekran Çözünürlük Hakkında Genel Bilgi

Genel anlamda pixel yoğunluğu ile alakalı olan bu kavramda en çok Youtube gibi platformlardan bildiğiniz 144, 240, 360, 480, 720, 1080p biçiminde çözünürlük ayarları var. Bu pixel yoğunluğu ne kadar artarsa görüntü kalitenizde oluşan bozukluklar ve köşeli çıkıntılar o kadar azalıyor bunun sonucu olarak güzel bir görüntü elde ediyoruz. Görüntüler ise belli oranlara sahiptir 4:3 ve 16:9 bunlara örnek olarak verilebilir. 1280×720 çözünürlük HD olarak bilinir ve yukarıda bulunan 720p seçeneğinin aynısıdır. 1920×1080 çözünürlük ise FHD olarak bilinir ve yukarıda bulunan 1080p seçeneğinin aynısıdır. Çözünürlük ayarı için elbette kendi monitör değerlerinizi bilmeniz gerekmektedir. 

Valorant Çözünürlük

Valorant Çözünürlük Ayarlama

Ayarlar kısmından video kısmına giriş yaptıktan sonra genel kategorisinden ayarlama yapabiliyorsunuz. Burada ayar yaparken tam ekran modunda kullandığınızda daha fazla performans alırsınız. Ayrıca çözünürlük ne kadar düşerse FPS o düzeyde artar. Buna ters orantılı olarak görüntü kalitesini düşürür. Eğer 4:3 olarak kullanırsanız görüntü açınız daralır ama adamlar kalınlaşır ve kafaya vurma oranı artar. Eğer 16:9 olursa geniş açı ile fazla yer görebilirsiniz ama vuruşlar daha nokta atışı olmalıdır. Okuduğunuz için teşekkürler. Kalın sağlıcakla 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here