XCOM 2 İnceleme ve Oynanış Hakkında Her Şey!

0
49

Selamlar Oyunoxs okurları bugün XCOM 2 İnceleme yazımızla karşınızdayız. XCOM 2 5 şubat 2016 tarihinde çıkmasına rağmen şuan oyun piyasasında tekrardan konuşulmaya başladı. “2016da çıkan bir oyun şuan neden konuşuluyor” dediğinizi duyar gibiyim. Hemen merakınızı gidereyim. Bunun sebebi şuan bu oyunun Epic Games’de ücretsiz olması. Bildiğiniz üzere Epic Games ücretsiz verdiği oyunlarla adını daha da büyük bir kesime duyurdu. İçinizde bu fırsattan yararlanmak isteyenler ama oyun hakkında bilgisi olmadığı için çekimser kalanlar olabilir. Bu yazı umarım o çekimserliğinizi kırar. Daha fazla uzatmadan sizlere oyunu tanıtıyım.

XCOM 2 İnceleme ve Tanıtım

XCOM serisi 1994 yılında çıkan X-COM: UFO Defense ile başlamıştır. 18 yıldır süren bu seri birçok oyuna sahiptir. Çok köklü ve kaliteli bir seri olmasından dolayı popüler bir oyun serisidir. XCOM 2 bu serinin 2016’da çıkan devam oyunudur.  XCOM 2, Firaxis Games tarafından geliştirilen ve 2K Games tarafından yayınlanan sıra tabanlı taktik oyunudur. Çıkış tarihinden beri türün sevdalısı birçok oyuncu tarafından oynanmış ve oldukça iyi geri dönüşler almıştır.

XCOM 2 İnceleme

XCOM 2 Oynanış ve Hikaye

XCOM 2 bir devam oyunu olduğu için ilk başta sizlere serinin konusunu söylemem daha doğru olur. Gezegenimizi dünya dışı yaratıklardan korunması amacıyla, dünya devletleri tarafından ortak olarak XCOM projesi adı ile özel bir askeri birlik kurulur. İleri teknoloji askeri ürünler, bilim ve mühendisliğin de yardımı ile dünya savunulmaya çalışılır. Bizim görevimiz ise, XCOM projesine liderlik etmek. XCOM: Enemy Unknown’ da geçen bu savaşın kaybedildiğini XCOM 2′ de görüyoruz. Aslında XCOM ‘nin konusuda bu kaybedilen bir savaş istila edilen bir dünya ve gerilla savaşıyla yani saklanarak Dünyayı kurtarmaya çalışan bir örgüt var. Önceki oyunumuzda bize pusu kuran gölgelerden saldıran taraf uzaylı ırkıyken bu oyunda pusu kurup gölgelerde saklanan sanki bir assassin gibi uzaylıları öldürmeye çalışıyoruz. Önceki oyunlarda insanlar üst seviye zırhlar ve silahlara sahipken haliyle bu sefer onlardan yoksun. Uzaylıların en önemli avantajlarından bir diğeri ise yerleşik bir durumda olmaları. İnsanlar ise önceki oyunlarda yeraltı üstüne sahipti ama bu sefer belirli bir yere sahip olamayacaklarından önceki oyundan kazanılmış uzay gemisi Avenger’ı  üssümüz olarak kullanıyoruz.

Önceki oyunda oyunu kaybetmemiz için 8 devletin projeden desteğini çekmesi gerekiyordu. Bu oyunda ise haliyle bu değişti çünkü devlet kalmadı. Bu sefer uzaylıların yürüttüğü Avatar Projesi’nin gerçekleşmesini engellememiz lazım. Bu yüzden uzaylı üstlerine sık sık baskın yapmamız gerekiyor. Yaptığımız görevlerde önemli taktik ve dikkat istiyor. Oynayan kişiyi çeşitli duygulara sokan bu görevler muazzam bir oynanışa sahip. Ayrıca hem uzay gemimizde hem karakterlerde yaptığımız geliştirmeler oldukça fazla. Oyundaki geliştirmeler sayesinde geçirdiğiniz evrimi görmek ayrı bir zevke sahip. Oyunda yaptığınız çeşitli zorlu seçimler , yaşadığınız kısıtlamalar ve başarısız görevlerin sonuçları oynayanı oldukça zorlamaktan çekinmiyor.

Şans verilmeli mi ?

Siz değerli okurlarımız için yazdığım XCOM 2 İnceleme yazısının sonuna gelirken kendi görüşümü de sizlerle paylaşmak isterim. Bence strateji türünü seviyorsanız bu oyunu kesinlikle tavsiye ederim. Konusu ve oynanışı bakımından üst düzey bir strateji oyunu olduğunu kanıtlamış bir yapım. Türün sevdalısı değilseniz bile hazır oyun ücretsizken bence bir şans verilebilir belki de türü size sevdirecek oyun budur…

(52) XCOM 2 – Announcement Trailer – YouTube

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here