Espor Turnuvaları Nedir? Hangi Oyunların Turnuvaları Var?

0
128

Dünyada oyunların yaygınlaşması ile başlayan rekabet elektronik spor yani e spor olarak adlandırıldı.  Oyunlarda yüksek başarı elde eden oyuncuların birbirleriyle rekabet edebilmesi için turnuvalar oluşturuldu. Dünyada bilinen en eski oyun turnuvası 1972 yılında Spacewar oyunu için yapılmıştır. Ardından oyunlar giderek gelişmiş ve oyuncu kitlesi de buna oranla artmıştır. Türkiye’ de ilk Espor takımı 2003 yılında Counter Strike kadrosu ile Dark Passage olmuştur. Şuan ise Espor için çok fazla oyun ve bunlar için turnuvalar gündemde. Peki bu Espor turnuvaları hangileri ve hangi oyunlar üzerinden yapılıyor gelin ve bir göz atalım değerli okurlar.

Espor Turnuvaları Hakkında

Espor turnuvaları rekabete dayalı oyunlarda fazlasıyla yapılıyor. E Spor turnuvalarına katılmak için iyi bir oyuncu ve lisansa ihtiyacınız var. E spor lisansı ile ilgili daha fazla bilgi için Espor lisansı hakkında yazdığımız yazıya göz atabilirsiniz. E spor turnuvaları genellikle güncelliğini koruyan ve popüler olan oyunlarda yapılıyor. Bizde sizlere bu oyunların hangileri olduğundan ve turnuvalardan bahsedeceğiz.

Turnuva Oyunları

 • League of Legends eski yıllardan beri popülerliğini koruyan ve her sene turnuvaları düzenlenen büyük bir yapım.
 • Counter Strike GO da her sene oyuncularını profesyonel arenada ağırlıyor. Kendi alanında rakipsiz diyebileceğimiz nadir yapımlardan.
 • Fortnite diğer oyunlara kıyasla daha yeni olmasına rağmen fazlasıyla rekabete dayalı bir oyun.
 • PUBG ilk çıktığı günden bu yana ses getirmiş bir yapım.
 • FIFA alanında çok fazlasıyla gelişmiş bir yapım ve gerçek futbolda olduğu kadar rekabete dayalı.
 • Valorant’ ta çok yeni olmasına rağmen oyuncular tarafından sevilen bir yapım. Turnuvası ise bu sene başlamış bulunuyor.
 • Milli oyunumuz olan Zula’da çıktığı günden bu yana turnuvaları düzenleniyor.

Espor Turnuvaları Hakkında

Turnuvalar

 • League of Legends

League of Legends Dünya şampiyonluğu turnuvasında final kısmına gelindi. Turnuva finali 31 ekim tarihinde saat 13.00 da DAMWON Gaming ve Suning arasında oynanılacak. Turnuvayı izlemek için League of Legends’ in resmi sitesine göz atabilirsiniz.

 • Counter Strike GO

Counter Strike GO IEM New York : CIS turnuvası geçtiğimiz günlerde oynandı. Finalde Virtus.pro ve Nemiga Gaming karşı karşıya geldi. Virtus. pro 2-0 lık üstünlükle turnuvanın galibi oldu.

 • Fortnite 

Fortnite şampiyonası hız kesmeden devam ediyor. 31 ekimde başlayacak iki rauntluk turnuvaya dünyanın her bölgesinden derece yapan oyuncular katılabilecek.

 • PUBG

PUBG TESFED Bitexen Türkiye kupasında Eskişehir e Spor adını yarı finale yazdırmayı başardı. Daha yeni kurulmuş olan fakat çok iyi ilerleme sağlayan takımımıza başarılar diliyoruz.

 • FIFA

FIFA da ise dünya şampiyonasının ne zaman başlayacağı belli değil. Fakat ülkemizde Antalya Büyükşehir Belediyesi FIFA 20 turnuvası düzenledi. Turnuva 7 kasımda başlayacak ve 18 yaşının altındaki kişilerde veli muvafakatnamesi belgesi ile katılabilecekler.

 • Valorant

Valorant First Strike turnuvasında ise kazananlar gurubu final kısmına gelindi. Finalde BBL e Spor ve Oxygen e Spor karşılaştı. Karşılaşma sonucu BBL e Spor yenildi. Ardından grup finalinde Futbolist takımına kaybederek üst üste 2 mağlubiyet aldı.

 • Zula

Zula Süper Lig turnuvasında çeyrek finaller oynanılacak. Çeyrek finallerde Çamlıca Espor ile İstanbul Espor karşılaşırken ABB Eski e Spor ile de MOD Z karşılaşacak.

Espor Turnuvaları Nedir

Evet değerli okurlar bu gün ki yazımız e spor turnuvalarından bahsettik. Unutmadan  Valorant hata kodu 44 ile ilgili yazımıza da göz atmayı unutmayın değerli okurlar. Diğer yazılarda görüşmek üzere.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here