Minecraft Ray Yapımı Nasıl Yapılır? Tüm Ray Türleri!

0
163
Minecraft ray yapımı

Minecraft ray yapımı ve ray türleri bir çok insan tarafından sorulmuştu. Bizde sizin için başlangıçta ray türleri hakkında bir bilgilendirme yaptık. Daha sonrasında da ray yapımları için gerekli olan malzemeleri derledik ve her tür ray için gerekli malzemeleri anlattık. Malzemelerin bulunması ve crafting table üzerinde yerleştirilmesi hakkında önemli ipuçları verdik.

Minecraft Ray Türleri

İlk olarak kullanılan yavaş hıza sahip olan klasik raydır ve en kolay yapılan ray türü olarak bilinir. Özel bir ray olarak red stone ve altın malzeme birleşimi ile oluşturulan red stone hızlandırıcı rayı olarak kullanılıyor ve vagonu oldukça hızlı bir biçimde ray üzerinde ilerletme özelliğine sahiptir. Diğer bir ray stili ise daha çok tuzaklarda kullanılan reseptör red stone raydır. Reseptör ile vagon değdiği zaman otomatik kapı açma veya tuzak çalıştırma işlemleri yapılabilir. Hepsi kendi alanında gayet başarılı bir biçimde çalışır ve sistemi uygun dizayn edildiğinde en kullanışlı olan ise red stone altın malzemeli hızlandırıcı ray olacaktır.

Minecraft ray yapımı
Klasik ray yapımı

Ray Malzemeleri

İlk olarak Basit Ray için altı adet Demir (külçe) ve bir adet Tahta Çubuğa ihtiyacınız var. Bu malzemeleri kullanarak klasik yayı yapabiliyorsunuz. Size tek seferde on altı adet ray verecektir. İkinci olarak Güçlendirilmiş ve Hızlandıran Ray için altı adet Altın (külçe), bir adet Red Stone ve bir adet Tahta Çubuğa ihtiyacınız var. Bu sayede elinizde altı adet hızlandıran ray elde etmiş oluyorsunuz. Son olarak Reseptör Ray için altı adet Demir (külçe), bir adet Red Stone ve bir adet Reseptöre ihtiyacınız var. Bu sayede elinizde altı adet reseptör ray elde etmiş oluyorsunuz. Ayrıca fener yapımı hakkında olan yazımıza bakmanızı tavsiye ederim.

Minecraft Ray Yapımı

İlk olarak basit ray için Table üzerinde sağ ve sol üç kısmı Demir Külçe ile doldurup tam ortaya Tahta çubuk yerleştirerek oluşturuyorsunuz. İkinci olarak Güçlendirilmiş ve Hızlandıran Ray için Table üzerinde sağ ve sol üç kısmı Altın Külçe ile doldurup tam ortaya Tahta Çubuk yerleştirip tahta çubuğun altına Red Stone koymalısınız. Son olarak Reseptör Ray için Table üzerinde sağ ve sol üç kısmı Demir Külçe ile doldurup tam ortaya Reseptör yerleştirip Reseptörün altına Red Stone koyuyorsunuz. Bu şekilde istediğiniz rayı yapıyorsunuz. Okuduğunuz için teşekkürler. Kalın sağlıcakla 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here